Detox: když je správné zažívání základ

Detox v clanku upr

 

 

Detox není jenom módní slovo. Na rozdíl od předražených bylinkových čajů, které slibují zázračné očištění jater a ledvin, se zapomíná na to nejdůležitější – správné zažívání. Přitom dokonale fungující trávení je základem zdravého organismu. Obzvláště při cvičení je potřeba využívat zažívací aparát na maximum. Poradíme vám, jak očistit svoje tělo od přebytečných nánosů metabolitů, a jak zefektivnit a zrychlit trávení.

 

Co nám dělá špatně – káva, alkohol a tučné

Detoxikace těla by měla začít tím, že se zbavíte toho, co nám dělá špatně. V první řadě dejte vale kávě, alkoholu, tučnému, všemu slanému a sladkému. A proč?

Protože káva zatěžuje trávení, zejména játra a slinivku, spoustě lidem navíc nedělá dobře kofein.

Alkohol působí obdobně, navíc blokuje některé funkce jater, které nemohou pracovat správným způsobem – o působení na centrální nervovou soustavu ani nemluvě.

Sladké, slané, tučné – všechno tohle výrazně ztěžuje trávení bílkovin, přemíra sacharidů zvyšuje hladinu inzulinu, přemíra soli zatěžuje ledviny a způsobuje zadržování vody v těle.

 

coffee

 

Proč se vyvarovat mléka a lepku

Mléko je určené pro mláďata. Ať se nám to líbí nebo ne, v dospělosti již nemáme tak dokonalou schopnost štěpit laktózu – mléčný cukr. Což způsobuje nadýmání a problémy se střevy. Navíc je potvrzené, že mléko zvyšuje zahlenění trávicí soustavy. Mléko nahraďte kefírem, tvarohem a kvalitním řeckým jogurtem – v této formě je mléko pro tělo stravitelné, neboť prošlo bakteriálním zpracováním.

Lepek je bílkovina, která se nachází ve spodních vrstvách slupky pšenice a dalších obilovin. Do některých těst se uměle přidává, lepek totiž zvyšuje některé senzorické a technologické vlastnosti výrobku. Tělo neumí lepek zpracovat, ten zůstává díky své viskozitě a přilnavosti na střevní stěně, kde brání vstřebávání živin.

 

milk

 

Jak podpořit trávení a detoxikaci organismu

Detoxikace organismu začne pozvolna, jen co si tělo zvykne na nový odlehčenější režim. Dostatek čerstvé vody zajistí správnou cirkulaci lymfy, která je také odpovědná za odvod metabolických zbytků po zpracování potravy.

Snažte se vystříhat i nadýmavým potravinám, jako je syrová cibule, česnek, fazole a soja.

 

Tak teď nám již nic nebrání začít s detoxem :-) V příštím článku rozjedeme vysokou gastronomii, řekneme si co a proč jíst večer a přineseme vám inspiraci na 8 dietních večeří.

Měj nás v lajku na facebooku a budeš to vědět jako první :-)

 

Facebook ikona

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení